Rubriky
Svařené víno

Základem dobrého svařáku je výběr toho správného vína

Svařené víno je typickým nápojem především vánočního období. Hojně se ale pije také během zimních měsíců. Sladký a teplý nápoj během dlouhých večerů zahřeje nejenom tělo, ale také duši. Při jeho přípravě je důležité myslet jak na správný výběr koření, tak především na výběr vína.

Víno hraje hlavní roli

Právě víno je základní a velmi důležitou surovinou, která tento nápoj může pokazit či jej naopak chuťově vystřelit až do nebes. V žádném případě byste tak neměli podcenit jeho výběr.

I přesto, že svařené víno je kořeněný nápoj, je pro jeho lahodnou chuť nutné sáhnout po kvalitním víně. Kvalitní však neznamená nijak drahé. Naopak, k přípravě svařáku postačí vína běžně dostupná v obchodech a supermarketech. Použití drahých a velmi kvalitních vín je v tomto případě naprosto zbytečné. Kvalita by byla snížena nejenom okořeněním nápoje, ale také zvýšením jeho teploty.

Levnější vína s ovocnou příchutí jsou nejlepší 

Nejchutnější svařené víno je ze suché nebo polosuché odrůdy. Sladká odrůda není příliš doporučována, neboť by pak sladkost hrála po následném dokořenění nápoje výraznou roli. Není to nutností, ale s kořeněnou chutí velmi harmonizují vína ovocná.

Víno by také mělo obsahovat nízké množství kyselin. A to proto, že při zahřátí tekutiny jde nepříliš příjemná chuť kyselin do popředí.

Svařené víno z jakékoliv odrůdy

To, zda sáhnete po červeném, bílém či dokonce i růžovém víně, záleží čistě na vás. Nejen v restauracích, ale i doma si dokážete připravit svařené víno různých barev.

Pokud máte rádi klasiku, pak byste měli sáhnout po víně červeném. V případě, že rádi zkoušíte nové chutě, nebojte se sáhnout ani po výraznějším koření či jiné barvě vína. Velmi často je používáno víno bílé. I přesto, že se toto víno pije spíše v teplejších obdobích, je skvělou variací. Stejně jako nepříliš často používaná vína růžová.

Rubriky
Svařené víno

Svařené víno – zajímavosti

V současné době je svařák spojován především se zimou a s vánočními svátky. Během adventu jeho vůně provoní vánočně nazdobené ulice a náměstí. Podívejte se na některé zajímavosti, které jste možná o tomto lahodném nápoji nevěděli.

Zajímavosti o svařáku

• Na svařáku si jako první pochutnávali starověcí Římané, když si víno ohřívali, v chladných dobách svého tažení, aby se zahřáli. Díky nim se rozšířil do celé Evropy.

Recepty na svařené víno se dochovaly i ve starobylých kuchařkách. Lišily se pouze používanými ingrediencemi.

Svařené víno můžete připravit z vína červeného i bílého. Svařák z bílého vína je méně rozšířený. Pro jeho přípravu se častěji používá víno červené.

• Mezi nejčastější druhy koření patří aromatické druhy – hřebíček, badyán, anýz nebo skořice. Kořeněnou chuť doplní plátky citronu nebo pomeranče. V některých receptech naleznete i vanilku. Chybět nesmí ani trocha cukru. Ten můžete vyměnit za med. Někdo dává do svařáku některé bylinky používané na divočinu – bobkový list, jalovec nebo kuličky černého pepře.

• Méně tradiční chuť získá svařák, pokud do něj přidáte trochu čerstvého zázvoru nebo kardamon.

Svařené víno není jen zimní pochoutka. Má také léčivé účinky – je antiseptické, podporuje rozšiřování cév a tím funguje jako prevence kardiovaskulárních obtíží (samozřejmě v malém množství). Pomáhá eliminovat chudokrevnost, má blahodárný vliv na imunitní systém, podpoří chuť k jídlu.

• Na chuť svařeného vína má vliv i nádoba, ve kterém se připravuje a podává.

• Pro přípravu svařeného vína se ideálně používají vína střední kvality.

Víno by se nemělo vařit. Vyvaří se z něj alkohol. Ideální teplota je do 80 ºC.

• Do svařáku můžete přidat i další alkoholické nápoje. Novou chuť mu dodá trocha hruškovice nebo meruňkovice. Obsah alkoholu zvedne neutrální vodka. Výtečnou chuť vykouzlí brandy nebo gin.

• Vyzkoušejte ve svařáku macerovat sušené ovoce nebo mandle.
 
Příprava svařáku není nic náročného a tak si na tomto nápoji můžete pochutnávat celou zimu. Vyzkoušejte pokaždé trochu jiné ingredience a zjistěte, která varianta vám bude chutnat nejvíce.

Rubriky
Svařené víno

Tradiční i nezvyklé koření do svařeného vína

Příprava dobrého svařeného vína není ničím náročným. Tedy pokud máte dobré suroviny. Základem je kvalitní víno. V jeho závěsu je pak správně kombinované koření, které dokáže vytvořit jedinečnou a lahodnou chuť tohoto nápoje. Svařené víno je skvělým nápojem při dlouhých zimních večerů. Díky tomu, že si jej můžete dokořenit podle svého, se řadí mezi nejoblíbenější teplé pití v období zimy.

Jemné aroma i severský nádech

Samozřejmě, že si můžete v obchodě koupit již předem namíchané koření přímo na svařené víno. Lze si jej ale snadno zkombinovat také přesně podle vašich chuťových představ. Hlavní roli hrají celá skořice, hřebíček a badyán. Bez těchto tří základních druhů surovin by nikdy nemohl vzniknout lahodný svařák. Nejenom během vánočního období se pro ovonění hodí také citronová nebo pomerančová kůra.

Méně tradiční, rozhodně ne ale méně chutné, je přidání muškátového květu nebo perníkového koření. Zde už ovšem záleží čistě na chutích těch, kdo nápoj budou pít. Pro zjemnění je možné přidat lusk vanilky. Mezi další varianty trošku divočejšího a spíše severského svařáku pak patří přidání zázvoru, fenyklu nebo bobkového listu.

Svařené víno plné překvapení díky opilému ovoci

Dochucení svařeného vína není pouze o koření. K originální chuti lze použít také sušené ovoce, rozinky či oříšky. Díky takzvanému opilému ovoci budete mít ze svařáku i malou svačinku. Po vypití je velmi příjemné jako laskominu sníst ještě třeba jednu malou sušenou švestku či vlašský ořech namočený v alkoholu. Nic se ale nemá přehánět.

Ruku v ruce s kořením jde kvalitní víno

Surovin a koření, které lze do svařeného vína použít je opravdu nespočet. Ať už si vyberete předem připravenou směs, nebo si sami namícháte podle chuti tu svou, nezapomínejte, že základem dobrého svařáku je i kvalitnější víno.

Rubriky
Svařené víno

Recept na svařené červené víno

Svařené víno se hodí k adventu. Je prodchnuto vánoční atmosférou a trhy, na kterých si jej rádi dáte. Chutná stejně dobře po celou zimu, jako o vánočních svátcích.

Červené víno

Na svařené víno se hodí nejlépe červené víno. Může být jakostní nebo i kvalitnější. Čím sladší, tím lepší, aspoň ho nebudete muset doplňovat příliš velkým množstvím cukru. Červené víno má různá aromata, čokoládovou, třešňovou, malinovou, jehličnanů, čokolády i vanilky.
Historie svařeného vína sahá daleko do minulosti. Už ve Starém Římě se vařilo víno se skořicí a badyánem. U nás byla zasazena vinná réva v té samé době a vznikaly první vinice. Postupně se do něj začala přidávat také pálenka, rum, brandy nebo whisky.
 

Vyzkoušejte svařené víno

Červené víno je vyrobeno z červených nebo až modrých hroznů, které obsahují barvivo, jež barví víno do červena, či světlejších tónů. Na svařené víno jsou lepší tmavá vína, jako modrý portugal, svatovavřinecké nebo frankovka. Tak, aby bylo sladké a vypadalo ve sklenici dobře.

Mělo by se podávat horké, ve sklenici s uchem, tak, aby se dobře držela. Můžete si dát do svařeného vína i karamel, který si rozpustíte v hrnečku, dodá vínu skvělou sladkou chuť. Při vaření si dejte na hrnec poklici, tak, aby alkohol neunikal. Svařené víno se hodí k večeru na posezení ke krbu, na chalupu či chatu nebo také na chvíle, kdy si chcete odpočinout od hektického dne. Do vína si nakrájejte plátky citronu a pomeranče, aby jej pěkně zdobily.
 
Ingredience:
500 ml červeného vína
2 skořice
10 hřebíčků
1 badyán
lžička pomerančové kůry
1 citron
1 pomeranč
50 g třtinového cukru
5 cl rumu

 
Postup:
1. Víno nalijte do hrnce a přidejte koření. Dosypejte cukrem a ohřejte jej, dokud nezavaří.
2. Když bude teplé, přidejte ještě rum a nalijte svařené víno do sklenic s nakrájenými plátky pomeranče s citronem.

Rubriky
Svařené víno

Recept na svařené bílé víno

Svařené víno je skvělý nápoj v zimě na zahřátí. Hodí se vždy, když je vám chladno nebo si chcete dát něco dobrého. Svařené víno může být nejen červené, ale také bílé.

 

Svařené bílé víno

Bílé víno lidově nazývané svařák, je nápoj z vína, který obsahuje koření. Dělá se z vína, které nemusí být vždy výběrové, stačí i jakostní, to není až tak aromatické. Ale to nevadí, koření jej skvěle ochutí.

Bílé víno je lehčí, než červené. Má svěží a příjemnou chuť. Většinou je v něm cítit kyselinka a někdy je také sladké u těžších vín, která jsou z hroznů, jež uzrály na slunci. Víno je sladké podle roku, v němž dozrálo. Některé roky jsou více bohaté na sluneční svit a v jiných je víno zase kyselejší.
 

Jak svařit víno

Svařák se dělá v mnoha zemích. Je oblíbeným nápojem obzvláště na vánočních trzích. Míchá se s rumem a často džusem. Z toho vzniká punč. Bílé víno můžete smíchat s pomerančovým džusem, ananasovým nebo hruškovým. Dobré je i s jablečným. I ovoce ve víně nadělá spoustu chuti.

Do vína můžete použít kardamom, hřebíček, badyán, citronovou kůru, pomerančovou kůru, zázvor, muškátový květ i vanilku. Oslazuje se cukrem, třtinovým cukrem, medem, agávovým sirupem, rýžovým sirupem. Ke svařenému vínu se hodí jablečný závin se šlehačkou nebo pudink. Vyzkoušejte třeba i tiramisu či ovocný zákusek. Při podávání je dobré zvolit správný šálek, tak, aby se nedeformoval nebo nepraskl. Bílé svařené víno je nejlépe podávat jej v průhledném skleněném hrnečku, kde vynikne jeho barva. A také spatříte plavat ovoce i koření ve víně, což vypadá dekorativně.
 
Ingredience:
0,5 l bílého vína
10 hřebíčků
1 celá skořice
hvězdička badyánu
kousky sušeného pomeranče
50 g medu
1 jablko
1 pomeranč

 
Postup:
1. Bílé víno nalijte do hrnce a nasypejte do něj koření. Přidejte med, pořádně rozmíchejte a povařte. Ne moc dlouho, aby se alkohol nevyvařil.
2. Nakrájejte jablko a pomeranč na kousky a dejte do svařeného vína. Pijte teplé.

Rubriky
Svařené víno

Recept na svařák podle Pohlreicha

Svařené víno alias svařák je v Česku mimořádně oblíbené. Řada lidí včetně slavných šéfkuchařů má tak svůj zaručený a osvědčený recept.
 

Svařák podle šéfkuchařů

 
Osobnosti, jako je třeba Zdeněk Pohlreich, významně ovlivňují nejen profesionální gastronomickou sféru v Česku. Inspirují i „běžné“ kuchaře, ať už prostřednictvím vlastních vydávaných kuchařek nebo díky televizním pořadům. Svařené víno na tom není jinak.

Jak na unikátní vánoční svařák tak Čechům už poradil populární šéfkuchař Roman Paulus nebo slavní televizní „kluci v akci“ Filip Sajler a Ondřej Slanina.

Svařák podle Itala

 
Ovšem persony české gastronomie nejsou jediné, které tento lahodný nápoj znají. Recept na svařák totiž prozradil ve svém televizním pořadu i slavný italský kuchař Emanuele Ridi.

Zopakovat doma ho zvládnete i vy, zabere vám to navíc cca 30 minut. A pozor, ačkoli postup není náročný, určující je pro kvalitu výsledného svařátku kvalita vína jako taková. Vyberte si jednoduše to, které vám chutná i samotné. Ovšem pozor, nemusí to určitě být zároveň být nejkvalitnější přívlastkové nebo archivní víno.

A ještě jedna poznámka: Ač pro nás může být více tradičně vnímaný svařák z vína červeného, samozřejmě tento nápoj je možné připravit i z toho bílého.

Nejčastěji se pro svařák používají vína s ovocným charakterem. Specifické je pro ně to, že tyto druhy si po přidání typického koření stále uchovají své typické aroma.
 
Potřebné suroviny:
 
láhev kvalitního silného červeného vína
celý svitek skořice 
8 hřebíčků
špetka muškátového oříšku
1 citron (kůra) 
1 pomeranč (kůra) 
lžička cukru

 
Do vhodné nádoby nalijte víno. Přidejte koření a citronovou a pomerančovou kůru. Pozor, z kůry je potřeba poměrně pečlivě odstranit bílou vnitřní vrstvu. Je totiž hořká. Citrony i pomeranče by navíc optimálně neměly být chemicky ošetřené. Přiveďte vše k varu.
Původní název tohoto nápoje zní vine brûlée, česky ohořelé víno. Víno je totiž potřeba navíc velmi opatrně zapálit.

Rubriky
Svařené víno

Léčivé účinky svařáku

Svařák vás skvěle zahřeje během zimní romantické procházky. Pár doušků vína přispěje i k lepší náladě a celkovému uvolnění. Svařák však má i vyloženě léčivé účinky. Jaké?
 

Svařák ochrání váš kardiovaskulární systém

 
Na úvod je nutné poznamenat, že zlidovělý výrok „alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství“ je potřeba samozřejmě brát s patřičnou nadsázkou. Platí to i pro konzumaci svařáku.

O zdravotní prospěšnosti vína se hovoří dlouhodobě. Týká se to především toho červeného, jež obsahuje důležitý antioxidant resveratrol.
Stejně dlouho se odborníci přou o tom, kolik vína bychom měli konzumovat a jak často. Český kardiolog Milan Šamánek například prosazuje názor, že denně je vhodné vypít až 4 dcl vína. Konzumace tedy může být i pravidelná, ale měla by být každopádně umírněná. A platí to i pro svařené víno.

Jakožto jeden hlavních důvodů pro konzumaci svařáku se uvádí prevence kardiovaskulárního onemocnění. Způsobeno je to schopností rozšiřovat cévy. Stejně tak působí proti chudokrevnosti, dokáže mírně zvýšit tlak, podporuje trávení a chuť k jídlu a posiluje imunitu.
 

Svařené víno podpoří i imunitu

 
Dále se uvádí jeho působení proti průjmu. Podle některých studií má navíc i pozitivní efekt na pokožku. Celkově povzbuzuje, což ale, pozor, dostupné zdroje nepřipisují alkoholu, jak bychom možná očekávali, ale přítomnosti vitamínu B2 a železa. Svařené víno je známo i pro své antiseptické účinky.

Svařák, který si dopřáváme především v zimním období, také prospěje jedincům zimomřivým, u nichž zabrání prochladnutí. A ještě jeden typický zimní neduh svařené víno řeší: Uvádí se, že pro schopnost prohřívat a také pro přirozený podíl tříslovin se jedná o ideálního „pomocníka“, který může být účinnou prevencí proti nachlazení.
Svůj efekt má i obsažené koření. Skořice tak například dokáže posílit imunitu nebo snižovat cholesterol. Citron je charakteristický vysokým podílem vitamínu C, který podporuje imunitu.

Rubriky
Svařené víno

Kupovaný svařák

Svařák si můžete připravit doma nebo si ho jednoduše koupit. Co od takového výrobku vlastně můžete očekávat? Co se nachází v jeho složení?
 

Kupovaný svařák, co v něm najdete?


Kupované svařené víno neboli oblíbený svařák má podobu nápoje, který je určen k ohřevu. Nemusíte ho tedy už dále žádným způsobem dochucovat. Obsah alkoholu se v případě tohoto produktu pohybuje v rozmezí 9,5 až 14,5 % obj.

Prodává se jakožto aromatizovaný vinný nápoj, v jehož složení najdeme červené víno, cukr a koření. Soupis použitých surovin tedy na první pohled u kupovaného svařáku nemusí vyhlížet nikterak „záludně“. 

Proč se kupovaný svařák (ne)vyplatí?

 
Přesto však nemáte nikdy jistotu v tom, co konkrétně bylo v takovém případě do nápoje použito. Někteří výrobci se nezdráhají použít i glukózo-fruktózový sirup. 

Ten je levnější náhražkou cukru. V čem tkví jeho problematičnost? Uvádí se, že nadměrná konzumace fruktózy může vést k rychlejšímu nárůstu hmotnosti ve srovnání s nadměrnou konzumací glukózy při stejném příjmu energie.

Zvláště důležité tak je si u kupovaného svařáku pohlídat složení. V případě, že nemáte čas nebo náladu si svařák chystat sami, lze pro úsporu času tuto variantu připustit.

Svařák zvládnete i doma

 
Nicméně nachystat si svařák svépomocí není nijak složité. Domácí výroba tak bývá většinou těch zkušenějších milovníků svařáku preferována. Nutné je použít jak kvalitní víno, tak i dobré koření. K němu nezapomeňte také dodat čerstvé ovoce.

Ideální je stolní nebo zemské víno, které nabídne vhodný poměr ceny a kvality. Tradičně je to hlavně víno červené. To se vyznačuje nižší kyselinou, bohatou ovocnou chutí a nižším obsahem tříslovin.
Nicméně proti svařáku z vína bílého jednoznačně nelze nic namítat. Vhodné je například to polosladké, ze kterého bude i výsledný svařák sladší. Zkušení sommeliéři doporučují například odrůdy Pinot Noir nebo Merlot. Vyzkoušet můžete i Frankovku, v níž ucítíte přirozeně skořicové tóny.

zdroj fotografií: Wikimedia

Rubriky
Svařené víno

Historie svařáku

Svařené víno alias svařák bývá vnímáno jakožto jeden z atributů vánočního období. Kde se ale tento druh nápoje začal vařit poprvé a co má společného s Vánocemi?
 

Svařák není novinka


Svařák rozhodně není novodobým „vynálezem“. Dopřávali si ho už staří Římané, prameny uvádějí, že se tak stalo konkrétně ve 2. století našeho letopočtu. 

Ostatně ve starověkém Římě byla tradice vinařství velmi pevně zakořeněna. Zpracování hroznů tak bylo nevyhnutelné. Víno se navíc vnímalo jako nápoj běžný, hojně se konzumovalo, pili jej všichni a to na mnoha místech.

V těchto amforách Římané víno skladovali

Římané se snažili svoje víno uchovat čerstvé a konzervovat se ho pokoušeli přidáním medu a citrusů. Následně jej ohřívali, což se ale příliš chuťově úspěšné neukázalo. Vylepšovali tak chuť různým kořením. Svařák byl na světě.

Jeden z prvních receptů se tak nachází už v římské kuchařce Marca Gavia Apicia. Kromě vína recept obsahoval skořici, hřebíček, bobkový list, tymián a koriandr. A paradoxně právě díky římským válečným „choutkám“ se následně tento nápoj rozšířil do Evropy. 
 

Popularita svařáku v Evropě rostla

 
Recept na svařák je dokonce zaznamenán v jedné úplně prvních anglicky psaných kuchařek, která se nazývá The Forme of Cury a pochází zhruba z roku 1390. Nápoj je zde uveden pod názvem Ypocras (Hippocras).

Se slavným starověkým lékařem ovšem zřejmě nic společného nemá. Název je nejspíše odkazem na manica Hippocrati, Hippokratův rukáv, což je plátěný sáček, přes který se cedí byliny.

Svařák se vnímal ponejvíce jako lék, což byl i důvod, proč se připravoval tak, jak ho zcela samozřejmě známe dnes, tedy smíchaný s kořením. 

Glögg

Postupem času se pro různé alternativy svařeného vína začal používat zastřešující název glögg. Všeobecná popularita však časem opadla ve většině zemí, kromě Švédska.

Dnes typický idylický obrázek svařeného vína jakožto neodmyslitelné součásti vánočních svátků má kořeny v 19. století. A právě glögg se ze severu postupně opět rozšířil i do dalších evropských zemí, tentokrát jako typický symbol nejkrásnějších svátků v roce.

Rubriky
Svařené víno

Domácí vánoční punč, jak ho vyrobit?

První mezi míchanými nápoji

Označení PUNČ pochází z hindského slova ,,pánč“, tedy pět. Podle původního počtu ingrediencí. Jedná se prý o první koktejl, ze kterého vycházejí všechny míchané drinky. Nápoj, který je velice oblíbený v období Vánoc, nejen ve střední Evropě. Jeho původ však sahá až do daleké Indie, ze které si našel cestu do Evropy přes britské námořníky v 17. století.
 

Co je vlastně punč?

Mnoho lidí chybně zaměňuje punč se svařeným vínem, a naopak. Každý z těchto nápojů je odlišný. Punč je ovocnější a mnohem sladší než svařené víno. Navíc při jeho výrobě potřebujeme více ingrediencí.
Receptur na výrobu punče existuje mnoho, dokonce i postupů. My se dnes podíváme na přípravu tradičního vánočního punče z červeného vína.
 

Jak připravit tradiční vánoční punč?

Co budeme potřebovat:
450 ml vody
500 ml červeného vína
150 ml rumu
2 ks celé skořice
2 ks badyánu
6 ks hřebíčku
2 ks pomeranče
1 ks citronu
150–200 g třtinového cukru

 

Jak postupovat:

  • Nejprve vymačkáme 1 a ½ pomeranče a 2 celé citrony.
  • Do hrnce nalijeme 450 ml vody, přidáme cukr a povaříme do doby, než se cukr rozpustí.
  • Přidáme vymačkanou šťávu z citrusů, badyán, hřebíček, skořici a přivedeme k varu, necháme zhruba 2-3 minuty.
  • Nakonec přilijeme červené víno s rumem, a znovu přivedeme k varu, tentokrát už jen na malý okamžik (pokud bychom nechali déle vařit, alkohol by se vyvařil).
  • V případě potřeby ještě dochutíme cukrem dle libosti.
  • Hotový vánoční punč nalijeme do vyhřátých sklenic a dozdobíme plátky pomeranče, který nám zůstal při přípravě.
     
    TIP: Pro osvěžení tohoto receptu můžete využít pravého karibského rumu. Punč má potom úplně jinou chuť než na vánočních trzích. Pro další zpestření můžete také přidat například: jablko, maliny, oříšky nebo rozinky. Chutím se u punče opravdu meze nekladou.