Svařené víno je skvělý nápoj v zimě na zahřátí. Hodí se vždy, když je vám chladno nebo si chcete dát něco dobrého. Svařené víno může být nejen červené, ale také bílé.
Svařené bílé víno
Bílé víno lidově nazývané svařák, je nápoj z vína, který obsahuje koření. Dělá se z vína, které nemusí být vždy výběrové, stačí i jakostní, to není až tak aromatické. Ale to nevadí, koření jej skvěle ochutí.
Bílé víno je lehčí, než červené. Má svěží a příjemnou chuť. Většinou je v něm cítit kyselinka a někdy je také sladké u těžších vín, která jsou z hroznů, jež uzrály na slunci. Víno je sladké podle roku, v němž dozrálo. Některé roky jsou více bohaté na sluneční svit a v jiných je víno zase kyselejší.
Jak svařit víno
Svařák se dělá v mnoha zemích. Je oblíbeným nápojem obzvláště na vánočních trzích. Míchá se s rumem a často džusem. Z toho vzniká punč. Bílé víno můžete smíchat s pomerančovým džusem, ananasovým nebo hruškovým. Dobré je i s jablečným. I ovoce ve víně nadělá spoustu chuti.
Do vína můžete použít kardamom, hřebíček, badyán, citronovou kůru, pomerančovou kůru, zázvor, muškátový květ i vanilku. Oslazuje se cukrem, třtinovým cukrem, medem, agávovým sirupem, rýžovým sirupem. Ke svařenému vínu se hodí jablečný závin se šlehačkou nebo pudink. Vyzkoušejte třeba i tiramisu či ovocný zákusek. Při podávání je dobré zvolit správný šálek, tak, aby se nedeformoval nebo nepraskl. Bílé svařené víno je nejlépe podávat jej v průhledném skleněném hrnečku, kde vynikne jeho barva. A také spatříte plavat ovoce i koření ve víně, což vypadá dekorativně.
Ingredience:
0,5 l bílého vína
10 hřebíčků
1 celá skořice
hvězdička badyánu
kousky sušeného pomeranče
50 g medu
1 jablko
1 pomeranč
Postup:
1. Bílé víno nalijte do hrnce a nasypejte do něj koření. Přidejte med, pořádně rozmíchejte a povařte. Ne moc dlouho, aby se alkohol nevyvařil.
2. Nakrájejte jablko a pomeranč na kousky a dejte do svařeného vína. Pijte teplé.