Příprava dobrého svařeného vína není ničím náročným. Tedy pokud máte dobré suroviny. Základem je kvalitní víno. V jeho závěsu je pak správně kombinované koření, které dokáže vytvořit jedinečnou a lahodnou chuť tohoto nápoje. Svařené víno je skvělým nápojem při dlouhých zimních večerů. Díky tomu, že si jej můžete dokořenit podle svého, se řadí mezi nejoblíbenější teplé pití v období zimy.
Jemné aroma i severský nádech
Samozřejmě, že si můžete v obchodě koupit již předem namíchané koření přímo na svařené víno. Lze si jej ale snadno zkombinovat také přesně podle vašich chuťových představ. Hlavní roli hrají celá skořice, hřebíček a badyán. Bez těchto tří základních druhů surovin by nikdy nemohl vzniknout lahodný svařák. Nejenom během vánočního období se pro ovonění hodí také citronová nebo pomerančová kůra.
Méně tradiční, rozhodně ne ale méně chutné, je přidání muškátového květu nebo perníkového koření. Zde už ovšem záleží čistě na chutích těch, kdo nápoj budou pít. Pro zjemnění je možné přidat lusk vanilky. Mezi další varianty trošku divočejšího a spíše severského svařáku pak patří přidání zázvoru, fenyklu nebo bobkového listu.
Svařené víno plné překvapení díky opilému ovoci
Dochucení svařeného vína není pouze o koření. K originální chuti lze použít také sušené ovoce, rozinky či oříšky. Díky takzvanému opilému ovoci budete mít ze svařáku i malou svačinku. Po vypití je velmi příjemné jako laskominu sníst ještě třeba jednu malou sušenou švestku či vlašský ořech namočený v alkoholu. Nic se ale nemá přehánět.
Ruku v ruce s kořením jde kvalitní víno
Surovin a koření, které lze do svařeného vína použít je opravdu nespočet. Ať už si vyberete předem připravenou směs, nebo si sami namícháte podle chuti tu svou, nezapomínejte, že základem dobrého svařáku je i kvalitnější víno.