Svařené víno alias svařák je v Česku mimořádně oblíbené. Řada lidí včetně slavných šéfkuchařů má tak svůj zaručený a osvědčený recept.
Svařák podle šéfkuchařů
Osobnosti, jako je třeba Zdeněk Pohlreich, významně ovlivňují nejen profesionální gastronomickou sféru v Česku. Inspirují i „běžné“ kuchaře, ať už prostřednictvím vlastních vydávaných kuchařek nebo díky televizním pořadům. Svařené víno na tom není jinak.
Jak na unikátní vánoční svařák tak Čechům už poradil populární šéfkuchař Roman Paulus nebo slavní televizní „kluci v akci“ Filip Sajler a Ondřej Slanina.
Svařák podle Itala
Ovšem persony české gastronomie nejsou jediné, které tento lahodný nápoj znají. Recept na svařák totiž prozradil ve svém televizním pořadu i slavný italský kuchař Emanuele Ridi.
Zopakovat doma ho zvládnete i vy, zabere vám to navíc cca 30 minut. A pozor, ačkoli postup není náročný, určující je pro kvalitu výsledného svařátku kvalita vína jako taková. Vyberte si jednoduše to, které vám chutná i samotné. Ovšem pozor, nemusí to určitě být zároveň být nejkvalitnější přívlastkové nebo archivní víno.
A ještě jedna poznámka: Ač pro nás může být více tradičně vnímaný svařák z vína červeného, samozřejmě tento nápoj je možné připravit i z toho bílého.
Nejčastěji se pro svařák používají vína s ovocným charakterem. Specifické je pro ně to, že tyto druhy si po přidání typického koření stále uchovají své typické aroma.
Potřebné suroviny:
láhev kvalitního silného červeného vína
celý svitek skořice
8 hřebíčků
špetka muškátového oříšku
1 citron (kůra)
1 pomeranč (kůra)
lžička cukru
Do vhodné nádoby nalijte víno. Přidejte koření a citronovou a pomerančovou kůru. Pozor, z kůry je potřeba poměrně pečlivě odstranit bílou vnitřní vrstvu. Je totiž hořká. Citrony i pomeranče by navíc optimálně neměly být chemicky ošetřené. Přiveďte vše k varu.
Původní název tohoto nápoje zní vine brûlée, česky ohořelé víno. Víno je totiž potřeba navíc velmi opatrně zapálit.